а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наала

наалаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42988
Напипа, допре потамина, наџбара.
Англиски: palpate
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја подаде раката да наала каде е вратата.
Со прстите ја наалка книгата.
Изведенки
наалка св.
наалкаат