а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набавен

набавниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 36190
1. Што набавува, што е задолжен да набавува.
Англиски: supply Албански: furnizuese
Примери:
набавна служба, набавно одделение
2. Што се однесува на набавување.
Англиски: purchase Албански: furnizues
Употреба: Економија
Примери:
Ти го давам по набавна цена.