а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набавта

набавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. натрупа, нагнете, наака
Англиски: heap up Албански: tuboj
Употреба: Разговорно
Примери:
Во собата набавтале сѐ и сешто.
2. Наоблече многу некого.
Албански: vesh
Употреба: Разговорно
Примери:
Многу си го набавтала детево.
3. Изнакаже што било.
Албански: ushtrimin
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ми набавта секакви работи.
4. изнатепа
Англиски: beat up Албански: rah
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Добро го набавтаа.
5. (се набавта) Се наоблече многу.
Албански: vesh
Употреба: Разговорно
Примери:
Се набавта со сѐ и сешто и отиде на лекар.
6. (се набавта) се изнајаде, се прејаде
Англиски: overeat Албански: nopem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Се набавта толку многу јаготки што одвај дишеше.