а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набара

набараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 58420
1. Напипа, со пипање најде нешто.
Англиски: find Албански: prek, zë
Примери:
Во визбата потамина набара стари чевли.
2. пронајде, открие
Англиски: discover Албански: gjej, zbuloj
Примери:
Во песокот набара златен прстен.
Се сврте за да го набара со очите детето.
Изведенки
набарува несв.
набаруваат