а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набастиса

набастисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45841
Пронајде, открие нешто или некого.
Англиски: discover
Употреба: Разговорно
Примери:
Добро да ги скриеш парите да не ти ги набастиса некој.
Ме набастисаа на јадење.
Изведенки
набастисува несв.
набастисуваат