а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

неправилен

неправилниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17018
1. Што не е правилен во однос на некоја норма.
Англиски: irregular
Примери:
неправилно решение, неправилна постапка
неправилна реченица, неправилна употреба
2. Што не е правилен, усогласен по форма.
Англиски: irregular
Примери:
неправилен круг, неправилна фигура
неправилно лице, неправилни црти
Изведенки
1. неправилно прил.
Пример: Неправилно постапува.
2. неправилност ж.
мн. неправилности
Пример: Се среќаваат различни грешки и неправилности во јазичната практика.