а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оаза

мн. оази
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8907
1. Место во пустина со вода и со вегетација.
Англиски: oasis Албански: oazë
Употреба: Географија
Примери:
Во оазата останавме неколку дена.
2. Удобно, безбедно место за одмор, за живеење што се изделува како реткост, позитивен исклучок во својата неповолна средина.
Англиски: oasis Албански: oazë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оаза на мирот.
Зелена оаза.