а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обави

обават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23278
сврши, изврши
Англиски: carry out Српски: обавити
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој си ја обави својата должност.
Изведенки
1. обавува несв.
обавуваат
Пример: Тие чесно и храбро си ја обавувале својата патриотска должност.
2. обавување ср.
глаг. им.