а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обари

обарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52773
Свари малку, провари нешто за кратко време во зовриена вода.
Англиски: boil
Примери:
Таа првин го обари карфиолот, а потоа го испржи.
Изведенки
1. обарува несв.
обаруваат
2. обарување ср.
глаг. им.