а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обаца

обацаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56994
1. Извалка нешто.
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Тој ги обацал рацете.
2. (се обаца) се извалка
Англиски: stain Албански: njollosem
Примери:
Детето се обаца во калта.
Изведенки
обацува несв.
(се) обацуваат