а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обајцата

Вид збор: Број
Ранг: 1554
За лица од машки род или за лица од машки и од женски род - и едниот и другиот; двајцата.
Англиски: both
Примери:
Обајцата знаеме што се случи.
Обајцата молчеа.
Си отидоа обајцата.