а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвивка

мн. обвивки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10446
Тоа во што е нешто обвиено, завиткано, со што е покриено од cите страни.
Англиски: cover, envelope
Примери:
воздушна обвивка
кожена обвивка
надворешна обвивка
обвивка на плоча