а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвинение

мн. обвиненија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5687
1. Припишување вина некому, обвинување некого за нешто.
Англиски: accusation Албански: akuzë, padi, fajsim
Употреба: Разговорно
Примери:
Лажно обвинение.
2. Обвинителен акт во кривична постапка за поведување судска расправа против некого и донесување пресуда.
Англиски: indictment Албански: aktakuzë, aktpadi
Употреба: Правда
Примери:
Тој е под обвинение за измама.
3. (едн.) Страната што обвинува во судскиот процес.
Англиски: accuser Албански: paditës
Употреба: Правда
Примери:
Тој е застапник на обвинението.