а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвинет

обвинетиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6568
(глаг. прид.) обвини
Англиски: accused Албански: akuzoj
Употреба: Правда
Изведенки
обвинет м.
Обвинето лице, обвинета страна во судски процес.
Пример: Нека влезе обвинетиот!