а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвинителен

обвинителниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29860
1. Што содржи обвинение, што обвинува.
Англиски: prosecuting
Употреба: Правда
Примери:
Обвинителен акт.
Обвинителен процес.
2. Што се однесува на обвинител.
Англиски: accusing
Примери:
Обвинителна страна.