а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паал

паалот
Вид збор: Именка, машки род
Уште на сето тоа, згора, за беља.
Англиски: additionally
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
За паалот, ете ти го Ристе.
На паалот згора.