а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паберка

мн. паберки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 47285
1. Плод што ќе остане да се бере подоцна, зашто не узреал наполно.
Англиски: late crop Албански: kulturë e mëvonshme
Употреба: Земјоделство
2. Она што ќе остане откога ќе се пробере нешто
Англиски: leftover Албански: të mbetura nga vjelja
Употреба: Преносно значење
3. одломки
Англиски: fraction Албански: thërmi
Употреба: Преносно значење