а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паберкува

паберкуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Собира паберка.
Англиски: collect Албански: mbledh, koleksionoj
2. Компилира, составува од многу ситни, мали делови.
Англиски: compile Албански: përpiloj, hartoj
Употреба: Преносно значење