а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

павилјон

мн. павилјони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6298
1. Просторија или зграда предназначена за излагање експонати од изложба и др.
Англиски: pavilion Албански: pavijon
Употреба: Архитектура и градба , Економија
Примери:
изложбен павилјон
2. Просторија или зграда за продавање на извесни стоки.
Англиски: pavilion Албански: pavijon
Употреба: Архитектура и градба , Економија
Примери:
продажен павилјон
павилјон за цвеќе
3. Mала зграда, обично дрвена, во парк, предназначена за некои одредени цели (за одмор, починка во планина, парк, градина).
Англиски: gazebo Албански: belveder, tendë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во преградието има дрвен павилјон, шестоаголно поставен во зеленилото.
Во душевната болница имаше современо опремени павилјони.
Изведенки
павилјонски прид.
павилјонскиот