а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

павта

павтаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 18136
1. Мавта нешто или со нешто.
Англиски: flutter
Примери:
Жената расправаше нешто и павташе со рацете.
Детето ги павташе нозете под столот.
Девојката ја павташе долгата руса коса.
2. Прави нешто силно да гори.
Англиски: kindle
Примери:
Старицата го повташе жарот во огништето.
3. Тресе, постелнина, крпи, черги и др.
Англиски: shake Албански: shkund
4. За ветер - силно дува.
Англиски: flutter
Примери:
Павташе јужен ветер.
5. Се вее, се мавта во воздухот.
Англиски: fan Албански: bëj fresk
6. (се павта) се вее
Англиски: flutter
7. (се павта) се лади, се разладува
Англиски: refresh