а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рабарбара

мн. рабарбари
Вид збор: Именка, женски род
Повеќегодишно растение со големи листови и зеленикаво до црвено стебло што се користи за правење компот или како лековито растение.
Латински: Rheum Англиски: rhubarb Албански: raven
Употреба: Ботаника