а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

саатнина

саатнината
Вид збор: Именка, женски род
1. Плаќање работа на саат.
Англиски: hourly rate Албански: pagesë me orë
Употреба: Економија
Примери:
Работи на саатнина.
2. едночасовна заработка
Англиски: hourly rate Албански: fitim njëorësh
Употреба: Економија
Примери:
Саатнината му изнесува двесте денари.