а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

таа

Види и: тој (зам.)
Вид збор: Заменка
Ранг: 25
1. (нејзе, ѝ; неа, ја) Лична заменка за трето лице еднина, женски род.
Англиски: she Албански: ajo
2. Показна заменка за женски род еднина.
Англиски: that Албански: ajo