а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

табак

мн. табаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22839
1. Парче хартија од определена големина.
Англиски: paper Турски: tabak Албански: letër, tabak
Примери:
Еден табак хартија.
2. Шеснаесет страници во книга.
Англиски: page Албански: faqe, tabak i shtypur
Примери:
Авторски, печатен табак.
3. Занаетчија што штавува кожи, кожар.
Англиски: tanner Албански: regjës lëkurash