а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

табела

мн. табели
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8222
1. таблица
Англиски: table Албански: tabelë
Употреба: Математика
2. Прегледен, подреден попис, список на нешто.
Англиски: table Албански: tabelë