а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

табернакул

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48468
1. Уметнички изработен сандак каде што се чуваат осветените поскури.
Латински: tabernaculum Англиски: tabernacle Албански: tabernakul
Употреба: Религија
2. Засводена ниша во црквата.
Англиски: tabernacle Албански: tabernakul
Употреба: Архитектура и градба
3. Место за богослужба на некои христијански секти (мормони).
Англиски: tabernacle Албански: tabernakul
Употреба: Религија