а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

табле

мн. таблиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 56316
табла
Англиски: basket
Употреба: Деминутив
Изведенки
табленце ср.
мн. табленца