а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фабрикација

фабрикацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Фабрично производство на стоки.
Англиски: fabrication Албански: fabrikim
Употреба: Економија
2. Правење на нешто.
Англиски: production Албански: fabrikim, prodhim
Употреба: Преносно значење