а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фабрика

мн. фабрики
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1441
Организација, објект за производство.
Англиски: factory Албански: fabrikë
Употреба: Економија
Примери:
Брат ми работи во фабрика.
текстилна фабрика
фабрика за конзерви