а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фабрикува

фабрикуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 27421
1. Произведува на фабричен начи.
Англиски: fabricate Албански: fabrikoj
Употреба: Економија
Примери:
Фабрикува машини.
2. измислува, кове
Англиски: fabricate Албански: fabrikoj, trilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фабрикува вести, лаги.