а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фаворизира

фаворизираат; фаворизирал; фаворизиран
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21887
Поткрепува, дава предност некому од наклоност.
Англиски: favor
Примери:
Во првата рунда тој му зададе силен удар на фаворизираниот противник.