а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

фазан

мн. фазани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18052
Птица слична со кокошка.
Латински: Phasianus colchicus Англиски: pheasant
Употреба: Зоологија