а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

цап

мн. цапови
Вид збор: Именка, машки род
1. јарец
Англиски: goat Албански: sqap, cjap
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
2. Полукружен отвор на ногарките на женски разбој во кој стои крајот на вратилото.
Употреба: Дијалектен збор