а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чаен

чајни
Вид збор: Придавка
Ранг: 38341
Што се однесува на чај, што е за со чај.
Албански: i çajit
Употреба: Гастрономија
Примери:
чаен колбас
чајно печиво