а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

чајник

мн. чајници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18414
Метален сад за варење и послужување чај.
Англиски: teakettle Албански: çajnik, çajnicë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Чајникот весело пуфкаше.
Дулецот на чајникот е затнат.