ѓаур

мн. ѓаури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7920
неверник, христијанин, немуслиман
Англиски: nonbeliever Турски: gâvur
Употреба: Архаизам , Пејоратив
Примери:
Таму имало луѓе-ѓаури што не признавале ни цара ни везира.
Изведенки
1. ѓаурка ж.
мн. ѓаурки
2. ѓаурски прид.
ѓаурскиот
3. ѓаурин м.