ѕвере

Види и: ѕвер (м.)
мн. ѕвериња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12266
ѕвер
Англиски: animal
Употреба: Деминутив
Примери:
Го ставија во кафез малечкото ѕвере.
Ја сврти пушката кон дивото ѕвере.
Му успевало да улови такви ѕвериња повеќе пати во животот.