а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јабана

(едн.) јабаната
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15835
туѓина, странство
Англиски: abroad Турски: yaban
Употреба: Архаизам
Примери:
Замина на јабана.
Се врати од јабана.
Туѓина - јабана.
Отиде јабана - за материјална добивка - се изгуби во неповрат, попусто.
Ми се истури млекото, отиде јабана.