а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболкар

мн. јаболкари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33416
1. Лице што бере или што продава јаболка.
Албански: mollaxhi
2. Љубител на јаболка.
Албански: mollaxhi
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е јаболкар, јаде многу јаболка.