а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболкобер

(едн.) јаболкоберот
Вид збор: Именка, машки род
Собирање, берба на јаболка.
Англиски: apple harvest
Употреба: Земјоделство
Примери:
Преспански јаболкобер