а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаболчица

мн. јаболчици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23141
1. Поиздаден дел од лицето, под очите.
Англиски: cheekbone Албански: mollëz
Употреба: Анатомија
Примери:
Бледи јаболчици.
Румени јаболчици.
2. Дел од автомобил, зглоб што учествува во поврзувањето на предното тркало со воланот.
Албански: mollëz
Употреба: Технологија
Изведенки
1. јаболчница ж.
мн. јаболчници
2. јаболкчица
мн. јаболкчици