а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

јаваница

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. јавање
Англиски: riding
2. Коњ на кој кираџијата го товари својот багаж и самиот го јава.
Изведенки
јаваница прил.
јавајќи
Пример: Јаваница летна кон градот.