а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

њутн

мн. њутни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21360
единица за сила
Англиски: newton Албански: njuton
Употреба: Физика