а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвинител

мн. обвинители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10107
1. Тој што во име на државата обвинува некого пред судски органи.
Англиски: prosecutor Албански: prokuror
Употреба: Правда
Примери:
јавен обвинител
2. Тој што обвинува некого за нешто.
Англиски: accuser Албански: paditës
Употреба: Разговорно
Примери:
морален обвинител
Изведенки
1. обвинителка ж.
мн. обвинителки
2. обвинителски прид.
обвинителскиот
Пример: обвинителска служба