љубимец

мн. љубимци
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18340
1. најсакано лице
Англиски: favorite Албански: i preferuar, manar
Примери:
љубимец на учителката
љубимец на публиката
2. Животно што се чува дома, домашно милениче.
Англиски: pet Албански: kafshë që ruhet në shtëpi
Примери:
Детето плачеше зашто го изгуби својот љубимец, песот Шарко.
Изрази
Љубимец на боговите.
Изведенки
1. љубимка ж.
мн. љубимки
галеница
Пример: Со погледот ја бара ше својата љубимка.
2. љубимче ср.
мн. љубимчиња
хип.