љубичица

мн. љубичици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25962
Шумско и полско цвеќе со темновиолетови или бели цветови, со пријатен мирис.
Латински: Viola odorata Англиски: violet Албански: vjollcë
Употреба: Ботаника
Примери:
шумска љубичица
питома љубичица
бела љубичица