љубовник

мн. љубовници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3672
1. Тој што има љубовна врска со жена без да е во брак со неа.
Англиски: lover Албански: dashnor
Примери:
Нејзиниот љубовник беше далеку.
Слушнете ја тагата на овој несреќен љубовник.
2. (мн.) Љубовна двојка.
Англиски: lovers Албански: dashnorë
Примери:
Разделбата им беше тешка на младите љубовници.
Изведенки
љубовнички прид.
љубовничкиот
Што се однесува на љубовник и на љубовница.
Пример: љубовнички мечтаења