љубовница

мн. љубовници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7179
1. Жена што е во грешна љубов со оженет маж.
Англиски: adulteress Албански: dashnore
Примери:
Ги запоставил жената и децата поради љубовницата.
2. Жена што е во љубовна врска со маж.
Англиски: lover Албански: dashnore
Примери:
Во својот живот тој имаше многу љубовници.