љубомори

љубоморат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 28384
Чувствува љубомора.
Англиски: feel jealous
Примери:
Таа и љубомореше за успесите.
Изведенки
љубоморење ср.
глаг. им.